יום שישי, 27 בנובמבר 2009

לומדים ל"כתוב" בספר דיגיטאלי

השבוע נכחתי בשיעור גיאוגרפיה בכיתות ו' . זו היתה הפעם הראשונה שבה התבקשו התלמידים לעבוד בחוברת הדיגיטאלית ולנעוץ "נעצים" עם תשובות במקום לכתוב בעט או בעפרון בחוברת העבודה. מט"ח, החלוצה בתחום הדיגיטאציה של ספרי לימוד, מאפשרת לתלמדים שקונים את ספריה להתנסות גם באפשרות של קריאה ועבודה דיגיטאלית באמצעות הסביבה הדיגיטאלית של כותר. המהלך של מעבר לספרים דיגיטאליים קורה בעולם כולו. אני יודעת שאמזון בנתה מודל כלכלי חדש עם המולי"ם שמתייסח בעקר לספרי לימוד אקדמיים, ואפילו החלה לשווק את קינדל (kindle) - קורא הספרים האלקטרוני שלה. (ראו כתבה בדה-מרקר משנה שעברה ביחס לקינדל והיקף מכירותיו בארה"ב).

המורה הדגימה באמצעות המקרן כיצד להכנס לספריית כותר וכיצד לפתוח תיקייה על מנת לשמור בתוכה את הפעילויות והתרגול. היא הדגימה כיצד בוחרים נעצים ומקלידים את התשובות במקום המתאים בחוברת.
תגובות התלמידים המתלהבים לא אחרו לבוא: "cool" , "שווה" , "איזה גדול", "זה כ"כ מגניב"!
איפה ראיתם התלהבות כזו של תלמידים לענות על שאלות בחוברת?

בתום השיעור המללנו יחד עם התלמידים את המהלך שעשו והתייחסנו למושג דיגיטאציה. חשבתי לעצמי שתלמידים שעוברים התנסות כזו בלמידה כבר בכיתה ו' לא יתקשו (כמוני) בבואם לעבוד בספרים דיגיטאליים באוניברסיטה. אני חושבת באמת, שכשאנחנו מדברים על הכנה של התלמידים לחיים במאה העשרים ואחת, לזה בדיוק הכוונה.

במפגש שהיה לי עם סטודנטים המתכשרים להובלה של תהליכי אוריינות התקשוב והמידענות באותו היום ספרתי על ההתנסות הזו והחוויה שהתלמידים עברו בכיתה. בין הסטודנטים התפתח ויכוח סוער לגבי הקריאה מן המסך ואובדן כוח המשיכה של הספר. רבים מהסטודנטים קבלו על כך שהילדים אינם קוראים ושהם שקועים שעות רבות מדי במסך הקטן. לעצמי אני חושבת, שאם הם שקועים בקריאה (ולא רק בציטוט חברתי , שכבודו במקומו מונח) - גם אם זה מהמסך הקטן - דייני. זה הלוא יהיה העולם שהם יחיו בתוכו!

2 תגובות:

Unknown אמר/ה...

מצד אחד, אני חושבת שטוב לפתח את מיומנויות המחשב אצל התלמידים, מכיוון שהמחשב תופס חלק נכבד מחיינו והם, כדור העתיד, צריכים לרכוש מיומנויות אלו. מצד שני, שילוב המחשבים בלמידה ברמה אינטנסיבית זו, מעלה בי חשש, כפי שכתבת, שהתלמידים יאבדו את המשיכה לספר ויתרה מכך, רתיעה מן הספר.

Chen Yaari אמר/ה...

טקסט הוא טקסט הוא טקסט- אבל :
ספר הוא הרבה יותר מטקסט, הוא חוויה שלמה של מגע עם הדפים , מפגש אינטימי עם הטקסט והאיורים שבספר, סמניה שמניחים בין דפיו בכדי לחזור אליו ביום המחרת. הכבוד לספר כאובייקט בעולם וכו' וכו'.
נכון שאין חשיבות לאופן הקריאה כל עוד היא מתרחשת אך לטעמי ישנה חשיבות של שימור מסורות רבות שנים וערכים כמו ההבדל בין פסטה שהוכנה בפס ייצור ובין פסטה ביתית שהוכנה בעבודת יד - שתיהן מתקיימות בעולם!
ועובדה היא כי עם הספר - ממשיך וצורך ספרים, ממלא מדפי ספרים ומרבה לקרוא.